IMG_4358

Na Mikołaja warto mieć w zanadrzu gotowe wierszyki i życzenia. Wówczas nietrudno będzie zabłysnąć przed Mikołajem i tym samym zasłużyć na prezent!

Już 6 grudnia wspominamy św. Mikołaja z Miry, święty Mikołaj (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze o nim przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.