Strona główna
Z historii

Kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP został zbudowany w 1897 roku, w stylu neogotyckim. Pierwszy zapis w księgach metrykalnych został dokonany 14 lutego tegoż roku.

GALERIA 2015

Przy dźwięku 12 uderzeń gongu, przy dźwięku dzwonów kościelnych i przy wielkim i hucznym dźwięku petard przywitaliśmy Nowy Rok 2016. Pasterce noworocznej przewodniczył Ks. Kanonik Janusz – nasz Proboszcz. Nawet z imprezy noworocznej urwał się specjalnie na Mszę Św. nasz ceremoniarz Dawid. Dziękujemy sobie nawzajem, że weszliśmy w ten Nowy 2016 rok, prosimy Pana Boga, aby był lepszy od poprzedniego.

ks. Michał

IMG_4449

Wyszliśmy z ręki Pana Boga i do Niego zdążamy każdego dnia naszego życia. Często jednak o tym zapominamy, przygnieceni nawałem codziennych spraw
i zajęć. Dlatego potrzebne są nam takie momenty w życiu, w których moglibyśmy głębiej zastanowić się nad sobą. Odpowiednią do tego chwilą jest koniec każdego roku. Dlatego w ten wieczór dziś się gromadzimy. Czas szybko przemija. Kończący się rok mówi nam wyraźnie o ciągle zbliżającym się kresie naszego życia. Zastanówmy się dzisiaj, ile w nas dobra a ile zła. Za dobro przez nas uczynione i otrzymane w ciągu całego roku podziękujemy dziś Panu Bogu, a za wszystkie grzechy
i zaniedbania przeprosimy.

Czytaj dalej

Tradycją staję się, że w OSP w Pasieczna w sobotę (19.12.2015) przed Świętami Bożego Narodzenia wspólnie z dziećmi ubierana jest przed strażnicą choinka. Po zapaleniu lampek choinkowych przez ks. Michała odbyło się wspólne kolędowanie z zaproszonymi gośćmi, wspólna modlitwa poświęcenie opłatka i życzenia, a przede wszystkim występ dziewczyn, które zaśpiewały i zagrały kolędy.
Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą dzieci z Mikołajem.

ks. Michał

“Miasto i Gmina Jaworzyna Śląska na dawnych pocztówkach” to pachnąca nowością drukarni najnowsza pozycja autorstwa pana Andrzeja Dobkiewicza, którą serdecznie polecamy. W serii ukazały się już dotychczas: Świdnica, Gmina Świdnica, Powiat Świdnicki oraz Wałbrzych na dawnych pocztówkach. W przygotowaniu jest Gmina Marcinowice oraz co najbardziej nas cieszy “Miasto i Gmina Żarów na dawnych pocztówkach”. We współpracy z panem Andrzejem rozpoczynamy jeszcze w tym roku pracę nad pierwszym tomem z cyklu “Szkice historii”, który zawierał będzie nasze najciekawsze opracowania dotyczące historii Żarowa i jego okolic.

image1

IMG_4358

Na Mikołaja warto mieć w zanadrzu gotowe wierszyki i życzenia. Wówczas nietrudno będzie zabłysnąć przed Mikołajem i tym samym zasłużyć na prezent!

Już 6 grudnia wspominamy św. Mikołaja z Miry, święty Mikołaj (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze o nim przekazy pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.

 

roraty-2015

Podczas Mszy Świętych roratnich, dzieci uczą się od bohaterów biblijnych, jakie sprawności i cechy powinien posiadać Strażnik Światła, czyli strażnik wiary w Chrystusa.

Z otrzymywanych po każdej Mszy Świętej elementów dzieci zbudują tarczę, składającą się z 19 sprawności, w tym ostatniej, wybranej przez dziecko.

Materiały akcentują chrzcielną symbolikę światła, dlatego są idealnym wprowadzeniem w świętowanie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Po każdej Mszy Św. losowanych jest 5 figurek Pana Jezusa z serduszek które symbolizują dobre uczynki i dzieci zabierają je do domów, po czym na następne roraty przynoszą.

ks. Michał

Mszy św. w intencji kolejarzy i ich rodzin – Solidarność z Wagonowni i Polskie Linie Kolejowe przewodniczył Ks. Kanonik Janusz Stokłosa wraz z ks. Michałem. 

To wielkie święto patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wszystkim kolejarzom życzymy bezpiecznej i dobrej pracy za wstawiennictwem św. patronki Katarzyny.

Dziś odbyło się IV spotkanie Dekanalnego Kursu Lektorskiego. Spotkanie z kandydatami na lektorów poprowadził ks. Michał. Tematyką dzisiejszego spotkania była obsługa Mszału Rzymskiego, układ formularzy Mszalnych, prefacji, ustawianie Mszału przed Mszą Św. oraz sprawdzenie własnych zdolności zdobytych po dwóch spotkaniach. Widać, że obsługa jest prosta i przekaz jasny bo kandydaci już potrafią poustawiać wszystko. 

Podążaj z ufnością i nadzieją za Panem. Wszystko, co robisz, czyń z młodzieńczą pasją. Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi, a Twoje serce niech przepełnia miłość, którą podzielisz się z potrzebującymi. Pielęgnuj w sobie uśmiech, nie zatrać nigdy poczucia humoru. Staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi, a On pokaże Tobie Prawdę
I obdarzy swoim błogosławieństwem.

(z życzeń od ks. Wikariusza Michała i LSO)

Dziś swoje patronalne święto obchodzi nasz Ks. Proboszcz Janusz Stokłosa. Oto kilka zdjęć z uroczystości.

Mszy św. przewodniczył Czcigodny Solenizant wraz z Ks. Wikariuszem. Wśród osób składających życzenia nie zabrakło naszych parafian z Jaworzyny i Pasiecznej, oraz dzieci z naszej jaworzyńskiej wspólnoty. Życzenia złożyli również przedstawiciele grup parafialnych: Liturgicznej Służby Ołtarza, Towarzystwa Przyjaciół WSD w Świdnicy. Nasz solenizant wspomniał na końcu Mszy Św., że najcenniejszym darem jaki mógł otrzymać, były Msze Św., które zostały zamówione w Jego intencji, oraz dziękował za pamięć i życzliwość.

Dziś (w sobotę 21 XI 2015) w przeddzień Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla odbyła się Diecezjalna pielgrzymka LSO, scholi, szafarzy nadzwyczjanych Komunii Św. do katedry. Kandydaci na lektorów otrzymali błogosławieństwo. Mszy św. o godz. 9.00 przewodniczyć będzie JE ks. bp Adam Bałabuch. Podczas Mszy Św. błogosławieństwo na czas formacji otrzymali również kandydaci na lektorów, którzy rozpoczęli w Jaworzynie Śląskiej swoje dekanalne przygotowania. Nie zabrakło również scholi parafialnych i Nadzywczajnych Szafarzy Komunii Św., których moderatorem w Diecezji został nasz parafianin ks. Krzysztof Papierz.

Dziś o godz. 12:00 odbyło się poświęcenie kościoła w Mrowinach. Kościół został wybudowany również z ofiar naszych parafian, które składali podczas zbiórek na budowę kościołów naszej diecezji. Czujmy się również fundatorami tejże przepięknej świątyni postawionej na większą chwałę Boga i pożytek ludzi.

Nie zabrakło również naszego Księdza Proboszcza – Wicedziekana Dekanatu Żarów, oraz ks. Michała.

Trochę historii:

Wmurowanie kamienia węgielnego 2012 foto Wojciech Lesiak LINK DO WSZYSTKICH ZDJĘĆ

Decyzją Biskupa Świdnickiego w 2008 z parafii Żarów została powołana w Mrowinach parafia składająca się z Łażan, Zastruża, Mrowin, Krukowa. Jednocześnie mając na uwadze dobro tutejszej wspólnoty Ks. Biskup zlecił proboszczowi nowo powstałej parafii i całej wspólnocie rozbudowę kaplicy w Mrowinach i budowę domu parafialnego. W związku z tym nowo ustanowiony proboszcz parafii Ks. Paweł Szajner wraz z Radą Parafialną podjął decyzję o rozpoczęciu comiesięcznej zbiórki ofiar właśnie na ten cel. W połowie każdego kolejnego miesiąca odpowiednio wyznaczeni członkowie Rady Parafialnej zbierają ofiary wśród mieszkańców Mrowin.

Dziś odbyło się III spotkanie Dekanalnego Kursu Lektorskiego. Spotkanie z kandydatami na lektorów poprowadził ks. Rafał Szuba wikariusz z Żarowa. Tematyką dzisiejszego spotkania była fonetyka i śpiew psalmów, wszystko po to aby nasi podopieczni potrafili wyraźnie i głośno mówić i przede wszystkim by, każdy ich dobrze słyszał.

ks. Michał