IMG_4449

Wyszliśmy z ręki Pana Boga i do Niego zdążamy każdego dnia naszego życia. Często jednak o tym zapominamy, przygnieceni nawałem codziennych spraw
i zajęć. Dlatego potrzebne są nam takie momenty w życiu, w których moglibyśmy głębiej zastanowić się nad sobą. Odpowiednią do tego chwilą jest koniec każdego roku. Dlatego w ten wieczór dziś się gromadzimy. Czas szybko przemija. Kończący się rok mówi nam wyraźnie o ciągle zbliżającym się kresie naszego życia. Zastanówmy się dzisiaj, ile w nas dobra a ile zła. Za dobro przez nas uczynione i otrzymane w ciągu całego roku podziękujemy dziś Panu Bogu, a za wszystkie grzechy
i zaniedbania przeprosimy.

1. PRZEPROSZENIE

Panie Jezu Chryste! W wieczór kończącego się roku zgromadziliśmy się wokół Ciebie, obecnego
w Najświętszym Sakramencie, aby najpierw przeprosić Cię za grzechy popełnione w tym roku przeciw Bogu i przeciw braciom. Dlatego powtarzamy
w poczuciu winy i z głębokim żalem:

Przepraszamy Cię, Panie.

– Za niesprawiedliwość, wszystkie wojny, jakie w tym roku toczyły się na świecie, za wszystkie zbrodnie, zabójstwa, za nienawiść i krzywdy.

– Za grzechy w naszym narodzie, za rozwody, za lekceważenie obowiązków rodzicielskich, za zgorszenia, nieobyczajność i pijaństwo, wreszcie za publiczną obrazę wiary i moralności Chrystusowej.

– Za grzechy w naszej diecezji i parafii, za wypadki odejścia od Ciebie, za lekceważenie przykazań Bożych i kościelnych, zwłaszcza za opuszczanie niedzielnej Mszy świętej i unikanie sakramentu pokuty i pojednania.

– Za grzechy popełnione w środowisku pracy, wobec sąsiadów i w naszych rodzinach, za brak miłości, nieposzanowanie i zaniedbanie dobra.

2. PODZIĘKOWANIE

Panie Jezu Chryste! Pragniemy również podziękować przez Ciebie Ojcu niebieskiemu za wszystkie dary udzielone nam w tym roku. Pragniemy wyrazić wdzięczność nie tylko słowami ale i staraniem, aby łaska Boża w nas nie była daremną. Powtarzamy słowa:

Dziękujemy Ci, Panie.

– Za rodziny związane sakramentem małżeństwa przed tym ołtarzem, niech trwają w miłości i rozwijają się
w mocy Twego Ducha Świętego.

– Za rodziny przybyłe i za wszystkich nowych mieszkańców naszej parafii, aby włączali się do pełnego życia religijnego.

– Za wszystkie dzieci ochrzczone w tym roku, za te, które przystąpiły w tej świątyni do I Komunii św.
(i sakramentu bierzmowania), aby zawsze pogłębiała się ich łączność z Tobą.

– Za to, że w tym roku błogosławiłeś nam w naszej pracy, udzielałeś sił i zdrowia, za łaskę wytrwania i za wszystkie Twoje dary, których wyliczyć ani uświadomić sobie nie jesteśmy w stanie, a które chcielibyśmy rozwinąć i pomnożyć.

3. PROŚBY

Panie Jezu Chryste! Stojąc wobec niewiadomej nowego roku naszego życia, nie chcemy ulegać lękowi ani złym przeczuciom. Dlatego z ufnością ku Tobie zwracamy się do Ojca naszego, który wie czego nam potrzeba. Z żywą wiarą:

Prosimy Cię, Panie.

– abyś całą ludzkość zachował od nienawiści, wojny
i klęsk wszelkich.

– abyś Kościół święty, Ojca świętego, naszą Diecezję
i całą parafię prowadził coraz bliżej ideału Ewangelii.

– abyś Ojczyźnie naszej udzielił bezpieczeństwa,
a wszystkim mieszkańcom wolności i równości
w przestrzeganiu słusznych praw człowieka.

– abyś nasze miasto i każdą rodzinę zachował w nadchodzącym roku od wszelkich przeciwności i niezgody, abyś rodzicom dał zdrowie i dobre dzieci, szkołom -ofiarnych wychowawców, chorym – oddanych lekarzy
i pielęgniarki, szukającym – apostołów prawdy; a nam wszystkim spełnienie planów zgodnie z Twoją świętą wolą.

Boże, Twoje dni trwają bez końca, a Twoje miłosierdzie jest bez granic, spraw, abyśmy zawsze pamiętali, że nasze życie jest krótkie, a godzina śmierci przed nami zakryta. Niech Duch Święty prowadzi nas przez ten świat w świętości i sprawiedliwości, abyśmy służyli Tobie w społeczności Twojego Kościoła, z mocną wiarą, z pełną pociechy nadzieją oraz w doskonałej miłości z wszystkimi ludźmi i doszli szczęśliwie do Twojego Królestwa. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.